خانه / کارگروه ها /  هیأت و مراسمات مذهبی / این کار از شما بر می‌آید… /ظرفیت عظیم هیأت در حل مسائل خانواده

این کار از شما بر می‌آید… /ظرفیت عظیم هیأت در حل مسائل خانواده

محمد حسین طاهری (مسئول دفتر هیأت و خانواده جامعه ایمانی مشعر):
چند سالی است که جامعه ایمانی مشعر، گام‌هایی اساسی در ارتقاء نگاه ارکان هیأت نسبت به ظرفیت‌های هیأت در حل آسیب‌های اجتماعی برداشته است.
تأکید رهبر معظم انقلاب در دیدار تاریخ ۹۷/۱۲/۷ با ستایشگران پیرامون تکیه مداحان بر مسئله خانواده، عزم جامعه ایمانی مشعر را برای برنامه‌ریزی و آرایش عملیاتی جدی‌تر هیأت‌ها در حل آسیب‌های اجتماعی در حوزه خانواده راسخ‌تر کرد. الحمدلله با گذشت زمان، ظرفیت‌های این نهاد دینی(هیأت) برای گره‌گشایی مسائل مرتبط با خانواده روشن‌تر می‌شود. به‌ویژه با توجه به دغدغه همیشگی رهبر معظم انقلاب و نگاه ایشان به حوزه خانواده، مسئله خانواده جزو مسائل درجه یک کشور است؛ پس در همه طرح‌ها خانواده باید مبنا باشد.
در حال حاضر ما با شبکه‌ای از مسائل و مشکلات حوزه خانواده مواجه هستیم که حل بخش جدی آن با نهادهای دینی است که یکی از مهمترین این نهادها هیأت است؛ حل این بخش جدی نیز با نگاه جزئی و اقدامات مقطعی، ممکن نیست. همچنین با توجه به ظرفیت عظیم هیأت، اگر جبهه فرهنگی را رده‌بندی کنیم، بدون تردید هیأت در رتبه اول و در خط مقدم است و در کلیه مجموعه‌های فرهنگی، نهادی جلوتر از هیأت وجود ندارد؛ بنابراین هیأتی که در حال رشد و رسیدن به جایگاه «هیأت تراز انقلاب اسلامی» است، باید به وظایف و رسالت‌های خود نسبت به خانواده آگاه باشد و در راه تحقق وظایف خود در قبال خانواده تلاش کند.

در یک‌سال گذشته جامعه ایمانی مشعر در حوزه خانواده، اقداماتی را در قالب «گفتمان‌سازی، جریان‌سازی، مستندسازی و توانمندسازی» هیأ‌ت‌ها انجام داده است که گزارش مکتوب تمام اقدامات، چند روز قبل از دیدار ستایشگران با رهبر معظم انقلاب، تقدیم ایشان شد.

یکی از عزیزان هیأتی دغدغه‌مند و مرتبط با دفتر رهبر معظم انقلاب قبل از دیدار می‌گفتند: اگر امسال حضرت آقا علی‌رغم موضوعاتی مثل انتخابات پیش‌رو و نا‌‌‌آرامی‌های سیاسی اخیر، در حوزه خانواده صحبت کنند، دغدغه‌ جدی و مستمر ایشان در این مورد و ظرفیت عظیم هیأت در حل مسائل خانواده را نشان می‌دهد؛
دیدیم امسال نیز ایشان در دیدار با ستایشگران، بخش قابل توجهی از جلسه را به موضوع خانواده و سبک زندگی اختصاص دادند و به تفصیل وظایف ستایشگران و هیأت‌ها را برشمردند و فرمودند: «یکی از چیزهایی که در این مجالس باید حتماً به فضل الهی دنبال بشود، مساله‌ سبک زندگی اسلامی است؛ من می‌خواهم خواهش کنم که برادران عزیز در مطالعات خودشان، در پیگیری‌های خودشان روی مسئله‌ سبک زندگی ائمّه علیهم ‌السّلام و سبک زندگی اسلامی کار کنند؛ شعرای متعهّد و برجسته‌ ما این را به هنر شعر مزیّن کنند و در مجالس خوانده بشود تا فرهنگ‌سازی بشود». در ادامه فرمودند: «اگر بخواهیم سبک زندگی اسلامی را حاکم کنیم، باید فرهنگ‌سازی بشود. فرهنگ‌سازی به این وسیله انجام می‌گیرد و شما بهترین کسانی هستید که می‌توانید در میان مردم فرهنگ‌سازی کنید و به معنای واقعی کلمه جریان را به سمت اسلام برگردانید».

بنابراین با توجه به تأکید مجدد رهبر معظم انقلاب بر مسئله خانواده، وظیفه مجموعه جامعه ایمانی مشعر(در جایگاه ستادی) و هیأت‌های سراسر کشور جدی‌تر می‌شود و ‌باید با تدابیر و اقدامات جدی‌تر، از ظرفیت‌های هیأت به‌ویژه مداحی برای فرهنگ‌سازی، رفتار‌سازی و حل مسائلی همچون تشکیل، تحکیم، تعالی خانواده، فرزندآوری و فرزندپروری استفاده کرد.
امید که با عنایات اهل‌بیت علیهم‌السلام شاهد برنامه‌ریزی جدی‌تر و هم‌افزایی گسترده‌تر هیأت‌های سراسر کشور در حوزه‌ خانواده باشیم.
#مدیون_لطف_مادر_این_خانواده_ایم
جامعه ایمانی مشعر

امتیاز شما به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://yaran-khorasan.com/9684

مطلب پیشنهادی

2ffe73d4986daea0aaadf8d27d7442557182 310x165 - مراسم تحویل سال نو

مراسم تحویل سال نو

در جوار شهدای گمنام یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۷ مشهدمقدس، چهارراه آزادشهر، یادمان شهدای پارک ملت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code