خانه / رویداد ها / اجتماعی / گروه‌های جهادی باید با تصویری غیر از سیل‌های پیشین، وارد منطقه شوند

گروه‌های جهادی باید با تصویری غیر از سیل‌های پیشین، وارد منطقه شوند

جواد موگویی نویسنده و مستندساز که در کنار مردمان سیل زده استان سیستان و بلوچستان و گروه های جهادی حضور دارد، روایت‌ها و روزنوشت‌های جالب توجه و قابل تاملی از وضعیت سیل‌زدگان و فعالیت‌های جهادگران دارد. این روزنوشت ها را به مرور در صفحه خود در اینستاگرام قرار می دهد.

#روز_نوشت_های_سیل_بلوچستان ۶-۷
روز دوم -۹۸/۱۰/۲۴- قسمت سوم و چهارم

هلیکوپتر سواری عجیب حالم را دگرگون کرده! حالت تهوع شدید و سردرد گرفتم. صدای زیاد و پیچ و تکان‌ها دل و روده‌ام را پیچاند بهم.

چند دقیقه‌ای در نوبندیان ماندیم تا بار هلیکوپتر خالی شود. اما فقط ۵۰-۶۰کارتون خشک‌بار بود‌.برای خانواری ۱۰برابر! خلبان هم خجالت می‌کشید! همینطور ما.

مردم بلوچستان برعکس مردمان لرستان و خوزستان اصلا عجله‌ای برای گرفتن کمک‌ها ندارند. اصلا به ماشین‌های اقلام هجوم نمی‌آورند و بسیار صبور و ساکت و حرف‌ گوش کن هستند. این آرامش، کمک‌رسانی را راحت می‌کند.

در طول سال‌هایی که در سیل و زلزله و حوادثی چون پلاسکو و حمله داعش به مجلس و… بودم، مردمی به این آرامی و صبوری ندیدم.

برخی‌شان زندگی‌ خود را از دست داده‌اند. هکتارها زمین کشاورزی به زیر آب رفته اما صبورانه در انتظار کمک هستند. بی‌داد و فریاد. کاش حاکمیت قدر این مردم محروم را می‌دانست. که در وقت بلا هم نجیبند.
اما امروز خبری وحشتناک تنم را لرزاند!

با یکی از اهالی نوبندیان حرفی شدم؛ کارمند اداره بهداشت منطقه بود. گفت: «چند نفر از اهالی باهوکلات و ریکوکش در چابهار که پرورش گاندو دارند، گفتند که به سبب سیل، گاندوها از محیط پرورش خارج شدند!»
می‌گفت «۶۰-۷۰ تایی می‌شوند‌»

پیگیری کردم، مدیرکل محیط زیست استان نیز تایید کرده و هشدار داده. از وحشت ماتم برده بود.

طغیان رودخانه‌ها و روان آب‌ها و سرریز شدن سدها، سبب جابجایی گاندوها از زیستگاهش شده و همین آنها را در حالت تهاجمی قرار می‌دهد. گاندو در منطقه دلگانی و سد پیشین در شهرستان سرباز هم زیست می‌کند. خدا کند آنجا جابجا نشده باشند.

با هلیکوپتر هلال رفتیم شهر بخش تلنگ در شهرستان قصرقند. بخشدار گفت:
«راه این بخش با ۷۵روستا هم به چاربهار بسته است هم به قصرقند. اما ۲۵روستا به سمت منطقه کوچو، دچار آب‌گرفتگی هستند که با تخریب پل‌ها حتی به خود تلنگ هم دسترسی ندارند. برخی برای تهیه مایحتاج با پای پیاده آمده بودند. اما امروز چند لندکروز توانسته از مسیر رد شود»

بخشدار می‌گفت: «۱۰روستای کوهستانی هست که هیچ‌کس از آنها خبر ندارد»

گرچه ۷هلیکوپتر هلال، سپاه و ارتش عملیاتی هستند اما بازهم کم است.

سیل اینجا کلا با خوزستان و لرستان متفاوت است؛ گستره سیل بسیار زیاد است. گاه بین روستاها ۱۰۰کیلومتر فاصله است! اصلی‌ترین

مناطق بحرانی یعنی زرآباد و دشت‌یاری با مرکز استان بین ۶۰۰تا۸۵۰کیلومتر فاصله دارند! همین؛ کنترل و هدایت امدادرسانی به این مناطق را بسیار دشوار می‌کند.

در لرستان سیل پس از تخریب به سرعت از منطقه خارج شده بود‌. در خوزستان اما بلعکس بود و سیل به سرعت وارد و به تدریج و پس از هفته‌ها و ماه‌ها خارج شد. اما در بلوچستان، سیل تنوع آسیب‌زنیِ دارد. هرسه مورد آب گرفتگی، محاصره و زیرآب بردن را دارد.

اگرچه در پل‌دختر تخریب‌ها بسیار بود اما اغلب منازل مسکونی بود اما در بلوچستان، عقبه و پشتوانه معیشتی مردم یعنی زمین‌های کشاورزی کاملا از بین رفته.

اگر چه هم لرستان محروم است و هم خوزستان، اما استان سیستان و بلوچستان در محرومیت در مقام اول است. زیرساخت‌ها و امکانات لجستیک ضعیفی دارد. مشکلات امنیتی را نیز بر آن بیافزایید.

الان، بسیاری از آسیب‌های سیل با مشکلات محرومیتی عجین شده.

توصیه:
مردم سعی کنند کمک نقدی جمع کنند، کمک‌های غیرنقدی خودش مشکل‌زاست؛ به دو دلیل:
۱-باتوجه به اینکه بلوچستان شرقی‌ترین نقطه کشور است، هزینه حمل‌‌ونقل مثلا یک کامیون جنس از خود کمک‌ها بیشتر می‌شود‌!
۲-گسترگی مناطق، امکان پخش اقلام را سخت می‌کند‌. واریز پول نقدی به سیل‌زده‌ها سرعت امدادرسانی را بالا می‌برد.
۳- چابهار و کنارک مهد کنسرو ماهی و پتوست که ارزان است. به جای ارسال کنسرو، وجه نقدی پرداخت کنید تا از همین‌جا خریداری شود‌.

گروه‌های جهادی باید با تصویری غیر از سیل‌های پیشین، وارد منطقه شوند. اینجا مثل پل‌دختر نیست که با سرریز نیروی مردمی، کار جمع شود. بسیاری از حجم تخریب‌ها مربوط به شکستن پل، تخریب جاده‌ها و مزارع است که حضور نیروهای مردمی دردی را دوا نمی‌کند. با این‌حال، جمعیت امام رضایی‌ها در حال شناسایی برای استقرار هستند. به محض مشخص شدن اطلاع خواهم داد.

https://yaran-khorasan.com/9182

مطلب پیشنهادی

هم نشین رویداد معرفی الگوهای موفق انقلابی

نشست صمیمانه با همسر شهید مدافع سلامت دکتر حمید عقیلی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹ ساعت ۱۷:۳۰ مشهدمقدس، امام رضا ۳۵، پلاک ۲۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code