خانه / کار ویژه / پرونده انقلاب اسلامی / سخنان دکتر مرتضی فیروزآبادی در جلسه هفتگی ربیون

سخنان دکتر مرتضی فیروزآبادی در جلسه هفتگی ربیون

?سخنان دکتر مرتضی فیروزآبادی در جلسه هفتگی ربیون

?دو گروه نخبه در کشور وجود دارد:
?نخبه طلبکار از نظام؛ که مدام به دنبال امتیاز گرفتن از نظام به دلیل موفقیتی در کنکور یا المپیاد است ولی در نهایت آورده ای برای کشور ندارد.

?نخبه بدهکار به نظام؛ که هیچ امتیازی از نظام نمی خواهد و کارش را به بهترین وجه ممکن انجام می دهد. هرچند در تعاریف بنیاد نخبگان هم قرار نگیرد.

?سیاست گذاری های نظام برای استفاده صحیح از نخبگان باید بر اساس نگاه نخبه بدهکار به نظام صورت بپذیرد.
قصه جوانگرایی نیز مشابه همین مسئله است. علت روی آوردن به رویکرد جوان گرایی این است که اگر کار به دست جوانان باشد بهتر پیش می رود؛ لذا اگر جوانی روی کار بیاید که همانند قبلی ها رفتار کند این شیوه جوانگرایی فایده ندارد.

?روش کار جوان بدهکار به نظام نوع خاصی است که من نامش را #سبک_کار_انقلابی می گذارم و معتقدم این سه کلمه را باید به اندازه سبک زندگی برای جوانان مهم جلوه دهیم.

▫️سبک کار انقلابی یعنی یک انقلابی چگونه باید کار کند و مقابلش چگونه نباید کار کند. اشکال ما این بوده است که ما نتوانستیم الگو های ▫️سبک کار انقلابی مثل احمدی روشن ها را به جوانان معرفی کنیم تا یاد بگیرند این گونه باشند.

?مقایسه ویژگی های دو نوع جوان بدهکار و طلبکار
?اولین و مهم ترین ویژگی مطلوب در جوانی که با نگاه بدهکاری برای انقلاب کار می کند این است که دارای دغدغه، مسئله و هدف است و خودش را مسئول کاری مشخص می داند.

?اگر هسته ای هسته ای شده است چون ده ها احمدی روشن تکلیفشان را هسته ای دانسته اند و زندگی شان را با آن تنظیم کرده و خودشان را مسئول هسته ای می دانستند. این نگاه مسئله محور است.
نگاه دوم نگاه پست محور است. رفتار آدم های طلبکار را پستشان تعیین می کند؛ یعنی خط قرمزششان پست است. بنابراین برای حفظ جایگاهش حرف حق را با قاطعیت نمی زند.

?دومین تفاوت در سیر رشد افراد است. جوان انقلابی رشدش پلکانی است؛ لذا تخصص، توانمندی و کارنامه عملی دارد و بعد از مسئولیت گرفتن دارای نگاه خاص و حرف جدید نسبت به موضوع است.
نقطه مقابل بی دلیل مسئولیت بالاتری گرفته و کارنامه و در جواب این سوال که در این پست می خواهند چه کاری انجام دهند، هیچ پاسخی ندارند. کسی که شیرینی را چشیده اما زحمت را نه، مثل آقازاده ها، معلوم است با بقیه چه برخوردی خواهد داشت.

?سومین تفاوت این است که جوان بدهکار مسئله دار است در نتیجه سراغ تحول می روند؛ چون آرمانی دارد که برای آن تلاش می کند و به وضع موجود قانع نیستد. نیاز فعلی جمهوری اسلامی نگاه مسئله محور است. هنر در مسئله محوری این است که عینک مبانی ما عینک صحیحی باشد؛ یعنی بخاطر مسئله از مبانی کوتاه نیاییم.
مهم ترین و اولین ویژگی نگاه مقابل محافظه کاری است. دلیلش هم واضح است؛ چون پست هدف است.

پایان بخش اول
ble.im/rebbiion
@yaran_khorasan

https://yaran-khorasan.com/3361

مطلب پیشنهادی

بسته ویژه ۱۳ آبان مخصوص نخبگان و فعالان مراکز فرهنگی

دریافت مجموعه های تولیدی آمریکا منفی بیست؛ «افول امریکا به روایت آمارهای بین المللی» در حوزه های اجتماعی، بهداشت و سلامت، اقتصادی و سیاسی کتاب آمریکا منفی 20: https://yk8.ir/us1 مجموعه نمایشگاه عکس آمریکا منفی 20: https://yk8.ir/us2 جزو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code