صفحه اصلی / محتوا / حدیث روز / نماز جماعت، یک حرکت انقلابی

نماز جماعت، یک حرکت انقلابی

قال الرضا علیه‌السلام: انَّما جُعِلَتِ الْجَمَاعَةُ لِئلّا يَكُونَ الْإِخْلَاصُ وَ التَّوْحِيدُ وَ الْإِسْلَامُ وَ الْعِبَادَةُ لِلَّهِ إِلَّا ظَاهِراً مَكْشُوفاً مَشْهُوراً لِأَنَّ فِي إِظْهَارِهِ حُجَّةً عَلَى أَهْلِ الشَّرْقِ وَ الْغَرْبِ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَحْدَهُ وَ لِيَكُونَ الْمُنَافِقُ وَ الْمُسْتَخِفُّ مُؤَدِّياً لِمَا أَقَرَّ بِهِ بِظَاهِرِ الْإِسْلَامِ وَ الْمُرَاقَبَةِ وَ لِأَنْ تَكُونَ شَهَادَاتُ النَّاسِ بِالْإِسْلَامِ مِنْ بَعْضِهِمْ لِبَعْضٍ جَائِزَةً مُمْكِنَةً مَعَ مَا فِيهِ مِنَ الْمُسَاعَدَةِ عَلَى الْبِرِّ وَ التَّقْوى وَ الزَّجْرِ عَنْ كَثِيرٍ مِنْ مَعَاصِي اللَّهِ عَزَّ وَجَل.

امام رضا علیه‌السلام فرمودند: نماز جماعت براى اين قرار داده شده است كه اخلاص، توحيد، اسلام و عبادت به خدا آشكار و علنى باشد؛ زيرا آشكاركردن آن موجب اتمام حجت خداى يگانه بر شرق و غرب عالم است. و نيز، تا منافق و سبك‌شمارنده [نماز و دين ] آنچه را به ظاهر اقرار كرده و پذيرفته است به جاى آورَد و اسلام [خود ] را هويدا سازد و بر آن مواظبت نمايد و گواهى‏ مردم به ‏مسلمان بودن يكديگر جايز و ممكن گردد. علاوه بر اينها در نماز جماعت فوايدى از قبيل يارى بر نيكى و تقوى و بازداشتن از بسيارى از گناهان وجود دارد.

وسائل الشیعه/ج ۵/ص ۳۷۲

🔗 لینک کوتاه

این مطالب را نیز ببینید!

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:

هیچ‌کس نیست که بر ده نفر یا بیشتر، ‌ریاست و امارت داشته باشد مگر اینکه او را روز قیامت در حالی می‌آورند که دستش به گردنش بسته است؛ پس اگر چنانچه آدم درستکاری بود و تقصیری متوجّه او نبود، او را رها میکنند و اگر چنانچه بدکار و گناهکار بود، غل و زنجیرش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *